Ak aj vám záleží na šťastnom príjazde do cieľa, nepodceňte význam pneumatík, obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy je vozovka šmykľavá a pre jazdu omnoho nebezpečnejšia. Pozrite sa na parametre, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť kvalitu jazdy v zime.

Vybrať zimné pneumatiky alebo celoročné?

Celoročná pneumatika predstavuje kompromis medzi sezónnymi letnými a zimnými. Využívajú ich ľudia, ktorí chcú ušetriť na prezúvaní a pri nákupe. V našich končinách sa však celoročné pneumatiky príliš neodporúčajú, nakoľko sa nachádzame v teplotnom pásme, kde bývajú dlhé zimné mesiace, počas ktorých sa výrazne mení teplota medzi dňom a nocou. Navyše v zime majú horšie vlastnosti ako zimné pneumatiky, napríklad dlhšiu brzdnú dráhu. Sú vhodné skôr pre vodičov, ktorí jazdia menej často a hlavne v meste. Ak ste aktívnym vodičom a jazdíte skôr na cestách medzi mestami či dedinami, určite zvoľte sezónne pneumatiky – zimné a letné.

Výhody zimných pneumatík

Jednoznačnou výhodu predstavuje ich behúňová zmes, ktorá je mäkšia a zabezpečuje tak väčšiu priľnavosť na zľadovateľom a mokrom povrchu, lepší brzdný účinok a stabilitu v zákrutách. Dezén má posilnené záberové vlastnosti, tým pádom je brodenie sa v hlbokom alebo kašovitom snehu pre auto omnoho jednoduchšie. Navyše sa ich používaním dvojnásobne zvyšuje životnosť letných pneumatík. Kvalitné zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zabezpečovali pohodlnú a tichú jazdu podobne, ako letné.

Výber zimných pneumatík

Kedysi panoval názor, že na snehu lepšie držia užšie pneumatiky. V skutočnosti majú na klzkom povrchu lepšie vlastnosti širšie pneumatiky vďaka väčšej kontaktnej ploche s cestou a väčším odvodovým drážkam na vodu. Vo veľmi hlbokom snehu je však lepšia užšia pneumatika, nakoľko menej prešmykuje. Do mesta je preto vhodnejšie zvoliť širšiu pneumatiku, do hôr užšiu. Čo sa týka veľkosti pneumatík, čím väčšia, tým komfortnejšia jazda, nakoľko lepšie tlmí nárazy a zvláda jamy a nerovnosti na cestách.

Uskladnenie pneumatík

Po vyzutí pneumatík sa odporúča ich kontrola a vyčistenie. Do servisu je dobré zahrnúť aj elektróny. Spravidla sa odporúča skladovať pneumatiky v miestnosti so stabilnou chladnou teplotou. Pôsobenie slnečných lúčov, vzduch a rôzne chemikálie pneumatiky poškodzujú. Pri vysokých teplotách, aké môžu vzniknúť v nevhodných priestoroch, ako napríklad plechových búdach, sa pneumatiky deformujú. Je dobré skladovať ich bez ráfikov položené na sebe. Pri skladovaní bez ráfikov je vhodné položiť ich vedľa seba.

reťaze

Snehové reťaze

Aby sme povinnú výbavu automobilistu v zime skompletizovali, pozrieme sa aj na veľmi dôležitú súčasť výbavy – snehové reťaze. Často krát závisí len od nich, či sa dostanete do cieľa v čase, aký ste si stanovili. V našom podnebnom pásme je ich používanie potrebné a na mnohé miesta vás bez nich ani len nepustia – napríklad ku lyžiarskym svahom.

Výber reťazí závisí od typu vozidla a od účelu ich využívania. Netreba podceňovať kvalitu materiálu. Najkvalitnejším materiálom je v súčasnosti špeciálna levagovaná oceľ, ktorá je mimoriadne odolná voči oderu a zabezpečí dlhú životnosť reťazí. Vodiči osobných automobilov ocenia snehové reťaze s čo najjednoduchším spôsobom nasadzovania. Dnešné kvalitné moderné reťaze je možné nasadiť veľmi jednoducho vďaka automatickému systému, ktorý sa sám upne na koleso. Nasádzanie reťazí je dnes omnoho jednoduchšie aj pre vodičov nákladných vozidiel – kvalitné snehové reťaze disponujú optimálnym systémom uzáveru a napínania aj v ťažších podmienkach. Platí, že kúpa reťazí je vlastne investíciou do budúcnosti, preto je dobré pri výbere dbať na kvalitu materiálu, ktorý zaručí ich dlhú životnosť a v neposlednom rade bezpečnostné vlastnosti, ktorými lacné snehové reťaze z hypermarketu nedisponujú. Jednoduché nasadzovanie je len výhodou a ušetrí vám v teréne množstvo času i nervov.

 

FOTO:  © Igor Mojzes / Dollar Photo Club 

 

Comments are closed.